// zrovna čtete...

Informační technologie

QR kódy – čárový kód trochu jinak

QR code

Dvojdimenzionální kódy pro mobilní telefony se pomalu dostaly i do Evropy. QR kód je jedna z variant těchto novodobých „čárových“ kódů souhrnně označovaných jako „mobilní kódy“. Vymysleli ho v Japonsku, kde je také nejvíce rozšířen.  Kódy jsou dvourozměrné a jejich přečtení se provádí prostřednictvím fotoaparátu v mobilu a aplikace, která z fotografie vytáhne poskytnutou informaci.

Narozdíl od běžného čárového kódu jsou mobilní „čárové kódy“ schopny nést podstatně více informací, velmi často jsou to webové adresy, kontaktní informace, respektive jakýkoliv text. A informace mohou být „uloženy“ na podstatně menším prostoru než u klasického čárového kódu.

QR code umožňuje uložit až 7089 numerických znaků (4296 znaků, 2953 bajtů), používá Reed-Solomon automatickou nápravu chyb a je poměrně dobře schopen zvládat jak poškození, tak nepříliš rovný povrch – přispívají k tomu i rohové záchytné body.

qr-code

QR code

S QR kódy si rozumí mnohé chytré mobilní telefony Nokia počínaje modelem N93. Pro jiné platformy si můžete stáhnout čtečku přímo ze stránek společnosti Nokia. A pokud vlastníte mobilní telefon jiné značky, můžete vyzkoušet QR kód s pomocí  reader.kaywa.com. Na qrcode.kaywa.com najdete také generátor těchto kódů. Na obrázku je například QR kód přenášející adresu http://www.dokempu.cz.

K čemu je to dobré?

V Evropě se QR kódy zatím příliš nerozšířily. O masové nasazení by se mohl postarat Google, který se snaží propojit tištěnou reklamu s internetem. Jeho představa je taková, že u tištěných inzerátů bude i QR kód, a pokud čtenář inzerátu projeví zájem, může se rychle dostat na webové stránky inzerenta nebo získat další informace. Narazíte-li tedy na zajímavou tištěnou reklamu, jednoduše si vyfotíte přiložený kód a čtečka v mobilním telefonu vás pak přenese na cílovou webovou stránku s produktem, aniž byste museli složitě opisovat webovou adresu. Kromě užití v různých odvětví průmyslu, se dají použít i k zábavě… Už se chystám vyrobit si tričko s kódovaným nápisem pro zasvěcené… ;)

Vlastní PHP generátor QR code

Pokud programujete v PHP a chcete generovat kody na vašich stránkách, stáhněte si tento php script. Pochází ze stránek http://www.swetake.com/qr/index-e.html, kde najdete i podrobnou dokumentaci.

Použité články:
http://www.lupa.cz/clanky/budoucnost-a-soucasnost-carovych-kodu-pro-mobily/
http://www.chip.cz/cs/clanky/qr-kody-sejmout-a-na-web.html