// zrovna čtete...

Cestování

Kanada – Windsor

Náš dopravní prostředek

Náš dopravní prostředek

Do Kanady nás pozvala Káti kamarádka Markétka a my se tam vypravily v dubnu 2008. Markétka žije ve Windsoru, což je asi 4 hod. jízdy autem z Toronta a nebo jenom přes řeku Detroit River od města Detroit. Tam jsme se ale bohužel nepodívaly, protože jsem neměla USA víza.

Účelem této trochu pracovní dovolené bylo samozřejmě podívat se do Kanady, ale také se naučit něco nového z dekorace svateb, kterou se Markétka v Kanadě živí a my si tím v Praze trochu přivyděláváme.

Program byl tudíž následující: v týdnu poznávání okolí Windsoru (nemohu říct Kanady, to bychom musely mít letadlo) a o víkendu dekorování velkých svateb. Na to jsme měly přesně 2 týdny.

Pokud shrnu dojmy z Kanady, je všechno velké, vzdálené, relativně nové (na staré domy z Evropy pochopitelně můžete zapomenout) a tak trochu falešné. Například tím, že Kanaďané mají ve svých domech sice obývák, ale ten je pouze výstavní, s koženými sedačkami a všemožnou dekorací. Ve skutečnosti tráví čas, sledují televizi a vůbec obývají sklepní prostory domu. Tam mají pod okny u stropu pohodlné sedačky a velké televize.

Z výletů, které jsme podnikly, byl samozřejmě nejkrásnější výlet na Niagarské vodopády. Jako celá obrovská Kanada – je to gigantický proud vody padající do gigantické hloubky. Kapky vody z vodopádů na vás padají při procházce po celém městečku, které je klasicky turisticky-kýčovitě laděné.

Národní park Point Pellee je místo s největším výskytem nejrůznějších druhů ptáků – my viděly želvu :-)

V městečku Stratfort, které je ve stylu alžbětinské Anglie a samozřejmě Shakespeara, jsme se od místního obyvatele dozvěděly, jaké jsou značky českého piva a než jsme dojedly hamburger, přivezl nám český Budvar z místního obchodu.

To bych nebyla já, abych nenapsala aspoň pár řádek o nakupování, kterému jsme se tam věnovaly s neutuchající intenzitou. Koupíte tam spoustu značkových věcí za přibližně 20% cenu. Už chápu, že Američanky a Kanaďanky musí mít pro svoji garderobu samostatnou místnost. Když to zkrátím – jenom kabelek jsem si přivezla 7 :-)

Kanada je krásná a ocení to hlavně milovníci přírody. Já jsem druhý den po návratu šla na Staroměstské náměstí – nikdy mi nepřišlo tak staré a krásné.