// zrovna čtete...

Cestování

Putování po Thajsku a okolních ostrovech

Část 1. Příjezd do Thajska

Cesta do Thajska byla trošku spontáním nápadem, ale zdá se být zatím mým nejlepším.  Jednu letenku jsme pořídili za 15 580 Kč včetně poplatků od Student Agency. Letěli jsme s Turkish airlines a cesta do Bangkoku trvala úmorných 19 hodin s 5 hodinovým přestupem v Istanbulu. Po příjezdu do Bangkoku jsme přestoupili na letadlo na Krabi a poté městským autobusem za 150 BHT  do Ao Nang, kde jsme si museli sehnat ubytováni. Vybrali jsme  Ao Nang, protože je to nejznámější provincie v Krabi s nejvíce hotely.  Pro začátek je to dobré místo na aklimatizaci.

Po příjezdu nás trošku překvapilo, že hotely v okolí nejsou až tak levné, jak jsme si představovali. Ubytování v blízkosti pláže se pohybovalo okolo 1500-3000 BHT za dvoulůžkový pokoj, což bylo pro náš rozpočet příliš. Pro radu jsme raději zašli do informačního centra, kterých je tam nespočetně. Nejlevnější ubytování, které jsme našli bylo asi 20 minut od pláže, což mě vadilo, ale vzhledem k pokročilé večerní hodině a šílené únavě jsme to vzali.

Ubytování v Cliff view resortu (www.aonangcliffviewresort.com) bylo na samotě u jungle v krásných, nově vybudovaných dřevěných bungalovech za 600 BHT za bungalov s větrákem, k dispozici bazén, restaurace, masáže a hlavně strašně příjemný personál, se kterým jsme se rychle skamarádili. Ráno po výborné snídani (káva, džus, čerstvé ovoce, lívance/ musli s jogurtem – 120 BHT) jsme se vydali prozkoumat místní krajinu. Nakonec se nám vzdálenost od pláže a od centra nezdála tak hrozná, protože byl od rána až skoro do rána k dispozici řidič, který jezdil do centra a zpět. Na Krabi jsme zůstali týden a pak jsme se přemístili na Koh Lantu, ale o tom zase příště.

Zajímavosti na Krabi:

Pláže jsou krásné, s jemným pískem, nádherným průzračným mořem …..ale bohužel také se spoustou lidí – je to hodně turistická oblast. Na plážích je nespočet masérek/rů, které se vás snaží nejrůznějšími prostředky nahnat do svých „salónů“, na pláži Ao Nang můžete nakrmit opice, ale dávejte si přitom dobrý pozor na svoje věci.

Nejznámější pláže: Nopparat Thara Beach, Khlong Muang Beach, Ao Nang Beach a Railay Beach

Okolní ostrovy: Nenechte si ujít výlet na okolní ostrovy, je tam opravdu nádherné moře a potápění. Zájezdy nabízejí místní cestovky od 400 -1000 Bth nebo můžete cestu podniknout sami na kánoi nebo si najmout loď.

Chrámy: V okolí krabi je nespočet chrámů, nejznámější je Tiger Cave Temple ( Wat Tham Suea ) – chrám, na který vede 1200 schodů

Dále můžete navštívit: jeskyně např. Tham Sadet, národní park s nádhernými vodopády Huay To Waterfall, Muay Thai – zápas thai boxerů atd.

Doprava: Nejlepším dopravním prostředkem je motorka. Půjčení skůtru na celý den stoji 200 Bth. Dále můžete využít místní autobus nebo taxi neboli tuk tuk (cenu smluvte hned na začátku jinak vás natáhnou)

Něco o Thajsku:

Úřední jazyk: Thajština
Měna: 1 bath - zhruba 0,60 haléřů
Náboženství: buddhismus
Počet obyvatel: okolo 60 mio
Hlavní Město: Bangkok
Státní zřízení: Od 24. června 1932 je Thajsko konstituční monarchii s dvoukomorovým parlamentem. V čele stojí král Bhumiphol Adulyadej.
Vlajka: Dnešní vlajka sestává z pěti vodorovných polí barvy červené, bílé a modré. Tři barvy symbolizují tři pilíře thajského národa. Vnější červené skupiny zastupují zemi, bílá buddhismus a modrá monarchii.

Thajsko neboli „svobodná země“ , dříve známo pod jménem Siam či Siamské království, leží v srdci Indočínského poloostrova v jihovýchodní Asii. Střed Thajska vyplňuje náplavová nížina řeky Chao Phraya (Menam), představující nejhustěji zalidněnou část země. Oblast trpí pravidelnými sezónními záplavami. Celou východní část zaujímá nízká plošina Korat s pískovcovými vrchy, hranici s Laosem tvoří řeka Mekong. Na západní straně se rozkládá pohoří Phuket, které se příkře svažuje do Andamanského moře, jehož pobřeží lemuje stovka krásných písečných pláží a nádherných ostrovů. Mezi nejznámější patří např. Phuket, který je největší, dále Koh Lanta, Koh Phi Phi atd.

Thajsko má tropické monzunové podnebí, většina ročních dešťových srážek spadne v období od května do září, čili nejlepší období na návštěvu Thajska je od Listopadu do Dubna.